yam-yam cycling group

بدون کلاه ایمنی دوچرخه سواری نکنید


     
 

محققان با توجه به آمار 34درصدی آسیب سر در دوچرخه‌سواری توصیه کردند که بدون کلاه ایمنی به هیچ وجه دوچرخه سواری نکنید، چرا که کلاه ایمنی جلوی هرگونه ضربه سر را می‌گیرد.

محققان انگلیسی با بررسی آمار مراجعات بیمارستانی (سال‌های 1991 تا 1995) به این نتیجه رسیدند که 34 درصد دوچرخه‌سواران به رایج‌ترین حادثه دوچرخه‌سواری یعنی ضربه به سر دچار شده‌اند.
فدراسیون‌های مسابقات دوچرخه‌سواری در سراسر دنیا به استفاده از کلاه ایمنی در حین دوچرخه‌سواری تاکید کرد‌ه ‌است. بعضی دوچرخه‌سواران در کشورهایی همانند اسپانیا این موضوع را رعایت می‌کنند ولی بسیاری دیگر مانند جوانان در فرانسه، آن را نادیده می‌گیرند.
استفاده از کلاه ایمنی برای کودکان دوچرخه‌سوار بسیار بااهمیت‌تر است زیرا کاسه جمجمه آنها نسبت به بزرگسالان نرم‌تر و آسیب‌پذیرتر است. درضمن، بیشتر تصادفات نیز در افراد زیر 15 سال رخ می‌دهد.
هنگامی‌که می‌خواهید کلاه ایمنی برای دوچرخه سواری انتخاب کنید، به برچسب توضیحات کارخانه سازنده کلاه توجه کنید و آن را با دقت بخوانید. همیشه سعی کنید از مارک‌های معتبر که اصول ایمنی در آنها رعایت شده و استاندارد هستند، استفاده کنید.
یک کلاه ایمنی مناسب باید پیشانی، مغز، گیج‌گاه و پشت سر را به‌طور کامل بپوشاند. در عین حال نباید جلوی شنوایی یا بینایی را بگیرد. اگر از کلاه‌هایی استفاده می‌کنید که برای چند ورزش تهیه شده است، ابتدا مطمئن شوید برای دوچرخه‌سواری نیز مناسب است یا خیر

 

 

(    مصطفی ملاحی    )